Podvody na internetu
Pozor na podvody na internetu
- V poslední době je téma podvodů na internetu velmi aktuální.
- Ve většině případů se komunikace týká prodeje zboží přes internet, kdy je platba vyžadována ještě před doručením zboží.
- Podvodné zprávy se mohou ale týkat i údajného zaplacení celních poplatků.
- Objevují se nejen podvodné e-maily, ale také SMS a zprávy na sociálních sítích či různých prodejních webech.
Jak tedy zjistit, zda je e-mail podvodný?
Zkontrolujte název e-mailové adresu a její koncovku. V e-mailu by měl být odkaz i na oficiální webové stránky přepravce, nikoliv jen logo. V e-mailu často bývají gramatické chyby a podivné použití slov. Podvodníci často používají slova jako: naléhavé, exkluzivní apod.
Podvodné SMS?
- SMS se tváří, jako by je zaslala přímo přepravní společnost nebo banka
- Podvodné SMS často obsahují zkrácenou URL, např. počínaje https://bit.ly/, jejímž cílem je zakrýt skutečný web, kam zpráva odkazuje.
- Číslo odesílatele není viditelné, místo toho se objevuje jen obecný název, například „Doručení“.
- Telefonní číslo většinou začíná předvolbou jiné, cizí země (např. +235).
- Často hraje klíčovou roli načasování, kdy Vám podobná zpráva přijde v době, když očekáváte doručení své zásilky. Pokud si pravostí zprávy nejste jisti, nereagujte na ni.
- Pokud obdržíte SMS o doručování zásilky, vždy si ověřte, že opravdu zásilku očekáváte, a to na oficiálních stránkách přepravce/doručovací služby.
U sociálních sítí si dejte pozor zejména na tyto indikátory:
- Na účtu chybí možnost ověření (např. modrý odznak).
- Účet se pokusí pokračovat v komunikaci přes šifrovaný kanál, jako je Whatsapp.
- Účet je starý jen pár týdnů.
- Účet nevyužívá odpovídající profilový obrázek.
Podvodné platební brány
- Podvodníci získají z inzerátu vaši e-mailovou adresu nebo telefonní číslo a kontaktují vás prostřednictvím aplikací WhatsApp nebo Messenger.
- Během konverzace po Vás chtějí uhradit poplatek za přepravu zboží, kterou kupující (tedy podvodník) zajistí, a to přes platební bránu jimi domluveného dopravce.
- V odkazu na falešnou platební bránu po vás chtějí vyplnit citlivé údaje o platební kartě včetně PIN, případně přístupové údaje do online bankovnictví včetně hesla a bezpečnostního kódu z autorizační SMS.
- Díky získaným údajům se podvodník dostane do vašeho online bankovnictví, kde provede převod finančních prostředků na svůj bankovní účet nebo v bezkontaktním bankomatu vybere z vašeho účtu peníze.
Jak se tomu bránit?
- Pokud na inzerát reaguje cizinec, zbystřete.
- Buďte na pozoru, když kupující požaduje nestandardní způsob dopravy nebo způsob platby. Příkladem je zajištění jeho platby „přepravní společností“, která peníze uvolní, až bude zboží na cestě, nebo platební brána, která vyžaduje údaje z platební karty prodávajícího.
- Nereagujte na požadavky kupujícího, že zaplatí přes neznámé služby různých nebankovních platebních společností nebo v kryptoměně.
- Nepřistupujte na platbu nedoplatků, přeplatků či kaucí a nikam nezadávejte své platební údaje, například číslo karty. Kupující má platit vám, ne vy jemu.
Podvodné e-shopy
- Naletět na praktiky podvodníků můžete např. přes odkaz na „výhodný“ nákup zboží v on-line reklamě nebo v nevyžádaném e-mailu na inzerovaný e-shop.
- Můžete tak přijít o peníze, citlivé údaje, nebo žádné zboží nakonec neobdržíte.
- Podvodníci stále častěji napodobují i oficiální webové stránky, například bank nebo jiných institucí.
- K jejich návštěvě se Vás snaží nalákat žádostí o aktualizaci údajů, atraktivní nabídkou zboží nebo výhrou v soutěži či dědictví.
Antivirový program
- Vyhnout se těmto podvodníkům můžete kvalitním antivirovým programem. Než někam vyplníte přístupové údaje či hesla, vždy si zkontrolujte webovou adresu. Podívejte se, zda e-shop či webová stránka uvádějí kontaktní údaje a v jaké formě. Pokud je na stránkách pouze kontaktní formulář, zbystřete!
- Pozor také na pravopisné chyby a zda jsou na stránce uvedené kontakty a obchodní podmínky.
Informace ohledně podvodů se dají snadno získat na internetu. Přečtěte si, co o tom píší např. přepravci, banky, operátoři, zprostředkovatelé antiviru nebo odborníci na kyberprostor:
- https://www.dhl.com/cz-cs/home/footer/fraud-awareness.html
- https://www.kb.cz/cs/o-bance/novinky/bezpecnost/upozorneni-na-podvodne-e-maily-phishing-13-7-2023
- https://blog.avast.com/cs/how-to-spot-email-scams-avast
- https://www.o2.cz/podpora/volani-z-mobilu/linka-pro-preposilani-podvodnych-sms
- https://www.kybertest.cz/nejcastejsi-typy-podvodu
Věříme, že pro Vás tyto informace budou užitečné a podvodníci u Vás nebudou mít šanci.
Váš Cz-balik